Başvuru Sayısı Fazla Olanlara Kredi

Bankalara yapılan kredi başvuruları, gereksiz yere yapıldığında kredi notunun düşmesine sebep olabiliyor. Eğer böyle bir hata yaptıysanız, yazımız sayesinde başvursu sayısı fazla olana kredi veren bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Başvuru sayısı fazla olanlara kredi veren bankalar, başvuru sayısı fazla olana kredi, kredi başvuru sayısı fazla olanlara kredi veren bankalar hangileridir? Bildiğiniz üzere, bankalara yaptığınız başvurular KKB tarafından kayıt altına alınır ve diğer başvurularınız sırasında banka farkı gözetmeksizin ekranlara yansır. Birden çok olumsuz başvuru, reddedilmiş kredi veya kredi kartınızın olması, farklı bankalardan da olsa kredi kullanmanız için engel teşkil edebilir. Yapmış olduğunuz her başvurunun olumsuz sonuçlanması durumunda kredi notunuzun da düşeceğini biliyor muydunuz? Kredi başvuruları da her işlem gibi kayıt altında tutulduğu için, olumsuz başvurular diğer bankalar içinde bazı olumsuzlukları beraberinde getirir. Bu olumsuzluklardan kurtulmak, diğer bankalardaki görünümüzü düzeltmek için aslında biraz daha beklemeniz gerekiyor. Fakat yine de altta vereceğimiz taktikler sayesinde başvuru sayınız fazla olsa da kredi çekebileceksiniz. Peki başvuru sayısı fazla olanlara kredi veren bankalar var mıdır? Kredi başvuru sayısı nasıl sorgulanır?

[box type=”warning” align=”alignleft” class=”” width=””]Bankalara yapmış olduğunuz kredi ve kredi başvuruları kayıt altında tutulur. Olumlu veya olumsuz tüm işlemler, daha sonra yapacağınız başvurularda farklı banka bile olsa karşınıza çıkabilir. Gereksiz yere fazla başvuru yapmaktan kaçınmalısınız.[/box]

Başvuru Sayısı Fazla Olanlara Kredi

Başvuru sayısı fazla olanlara kredi veren bankalar muhakkak olacaktır. Her başvuru sayısı yüksek olan, kredi alamaz gibi bir kural yoktur. Kredilerinizin reddedilmesinin mantıklı bir sebebi varsa, bu aşamada kredi kullanabilme seçenekleriniz şube çalışanının insiyatifine kalacaktır. Örnek vermek gerekirse, başvurularınız tutar seçimi ile alakalıysa ve bu sebeple reddediliyorsa, daha düşük bir tutarı doğru bir bankadan denemeniz halinde krediniz onaylanacaktır. Ancak siciliniz bozuk, ödemeleriniz gecikmede ise hangi bankaya başvurursanız başvurun, kredi notu sebebiyle başvurularınız otomatik olarak reddedilecektir. 

Başvuru yaptığınız bankalar sizden habersiz farklı tutarlar için yeniden bir başvuru yapmazlar. Eğer başvuru yaptığınız bankanın internet bankacılığı ürünlerinden birini kullanıyorsanız da kesinlikle başvurularınızı sorgulamalı, habersiz başvuru olup olmadığın öğrenmelisiniz. Sizden habersiz olarak yapılan kredi başvurularında şikayet hakkınız bulunmakta, BDDK ve Bankalar Birliğine şikayette bulunabilirsiniz. Peki başvuru sayısı öğrenme nasıl olur? Kredi başvuru sayısı nasıl öğrenilir?

Kredi Başvuru Sayısı Sorgulama Öğrenme Yöntemleri

Kredi başvuru sayısı öğrenme yöntemleri çeşitli yollardan geçer. Bunun için en garanti ve kestirme yol KKB’nin resmi sitesi olan Findeks.com üzerinden sorgulama yapmaktır. Bu site üzerinden tüm bankalarda yapmış olduğunuz olumlu ve olumsuz başvurularınızı bütün ayrıntıları ile beraber bulabilirsiniz. Kredilere hangi tarihlerde başvurduğunuz, ne zaman ve hangi şubeden işlem yaptığınıza kadar tüm bilgileri ayrıntıları ile beraber bulabilirsiniz. Ancak Findeks.com işlemleri ücretlidir. 

Bir diğer sorgulama yöntemi ise manuel olarak tabir edebileceğimiz bir yöntem. Eğer yaptığınız başvurular çok dağınık değil ve tek bir bankada ise, bankanın internet bankacılığı üzerinden başvuru izleme bölümünü kullanarak kredi başvuru sayısı sorgulama işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Eğer internet bankacılığını kullanmıyorsanız veya ilgili menüyü bulamadıysanız, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da çok kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kredi Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Tüm bankaların ortak sistemleri bulunduğunu daha öncelerde belirtmiştik. Siz farklı bankalardan işlem yapsanız da, tüm bankalar bunları ortak ekranlarından görebilirler. KKB tarafından yaptığınız tüm bankacılık işlemleri 6 ay süreyle kayıt altında tutulmaktadır. Aslına bakarsanız daha uzun süre kayıt altında tutulsa da, başvuru sayısı için geçerli olan tarih 6 aylık bir süreye denk gelmektedir. 

Örnek vermek gerekirse 1 Ocak tarihinde yapmış olduğunuz bir başvurunun kredi kullanmanıza engel olmaması, yani sistemden silinmesi için 180 gün geçmesi gerekiyor. Sırf bu başvurularınız sebebiyle kredi kullanamıyorsanız da beklemekten başka çareniz yok. Çünkü bu başvuruları silmenin başka bir yolu yok. 

Kredi Başvuru Sayısı Fazla Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi başvuru sayısının, kimi zaman kredi çekmenize engel olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sizlerde bu gibi bir durum ile karşılaştıysanız daha fazla banka gezmenize gerek yok. Eğer sicilinizin bozuk olması sebebiyle kredi kullanamıyorsanız, başvuru sayısının bu aşamada hiçbir hükmü yoktur. Zaten banka çalışanları, kredinin onaylanmadığını sebepleri ile beraber tarafınıza iletecektir. Başvuru sayısı önemli bir kriter olsa da, her zaman karşımıza çıkan bir problem değildir. 

Alttaki bankaları tercih ederek, başvuru sayınız yüksek olsa dahi kredi çekebilirsiniz;

[tie_list type=”plus”]
  • Enpara.com
  • Cepteteb
  • Kuveytturk
  • Odeabank
  • Aktifbank
  • N Kolay Kredi
[/tie_list]

Tüm yazımızdan özetle yola çıkacak olursak, gereksiz yere başvuru yapmamak gerektiğini altını çizerek tekrarlamamız gerekiyor. Kredi onaylanmıyorsa sebebini araştırmalı, bir umut belki onaylanırsa diye tekrar tekrar başvuru yapmamak gerekiyor. Eğer kredileriniz onaylanmıyorsa ve kredi sicili ile alakalı problem yaşıyorsanız krediler bölümümüzü inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları da altta yer alan yorum bölümünden iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı