EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nedir?

EFT nedir, havale nedir gibi bir çok soru bulunmaktadır. Özellikle de merak edilen ise iki aynı işlemin arasındaki farklardır. EFT ve havale arasındaki farklar nelerdir? EFT ve havale yaparken dikkat edilmesi gerekenler.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nedir, EFT Nedir, Havale Nedir hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Bankalar hem kendi içinde, hemde farklı bankalar arasında para gönderimi yapabilmemiz için bize çeşitli imkanlar sunuyor. Teknolojinin de geliştiği, bankacılık sektöründe çığır açtığı bir dönemden geçerken havale ve EFT seçenekleri ile para gönderilerimizi telefon ve internet bankacılıkları sayesinde dakikalar içinde gerçekleştirebiliyoruz. Ancak para gönderimi sırasında kullandığımız havale ve EFT kavramları, mantık olarak aynı kapıya çıksa da aslında birbirinden çok farklı iki işlemi bizlere sunuyor. Peki havale ve EFT nedir, Havale Nedir, EFT nedir, Havale EFT arasındaki fark nedir?

EFT Nedir?

Kısaca adı EFT, açıklaması Elektronik Fon Transferi olan EFT; bankacılık sektörünün en çok kullanılan işlemlerinden birisi olarak gösterilir. EFT işlemi bir para transfer işlemidir ve tek kullanım alanı farklı bankalar arasıdır. Örnek vermek gerekirse, İş Bankası’ndan Garanti Bankası’na yapacağınız bir para gönderiminde kullanacağınız işlemin adı EFT’dir. Farklı bankalar arasında yapılan bir işlem olduğu için belirli miktarlarda işlem ücretleri bulunuyor.

EFT yani Elektronik Fon Transferi ile yapacağınız para transferi işlemleriniz belirli günler ve belirli saatler dışında yapılmıyor. Hafta sonu yapacağınız işlemler saat farketmeksizin kayıt altına alınarak ilk iş günü gönderilene kadar bekletiliyor. Hafta içi yapmak istediğimiz EFT işlemleri için ise bankaların belirlemiş olduğu resmi EFT saatlerinin dışına çıkamıyoruz. Ortalama bir zaman dilimi vermek gerekirse EFT işlemi 16:30 – 17:00 saatleri arasında kapanmış oluyor. Saat dolsa da yine de işlem gerçekleştirebilirsiniz ancak bir sonraki gün hesaba yansıyacağını da unutmamanız gerekiyor.

[tie_list type=”thumbup”] [/tie_list]

EFT işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek için karşı tarafın IBAN numarasını bilmemiz gerekiyor. IBAN numarasının yanı sıra kişinin tam adı soyadı, T.C. Kimlik numarası gibi ek bilgiler de talep edilebiliyor. EFT yapmak istediğiniz bankanın ilgili sayfasından hangi bilgileri talep ettiğini öğrenebilirsiniz. EFT işlemleri, belirlenen gün ve saatler içinde banka şubeleri, ATM’ler, internet ve mobil şubeler aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor. 

Havale Nedir?

EFT işlemini tam anlamıyla kavradıysak, şimdi gelelim havale nedir hakkında bilgi vermeye. Havale işlemi de aynı EFT gibi bir para transferidir. Havale işlemi, EFT işlemine nazaran daha esnek bir işlemdir. Aynı bankanın hesapları arasında yapılan havale işlemlerinin herhangi bir saat veya gün kısıtlaması da bulunmuyor. Günün her saatinde sizinle aynı bankada hesabı olan bir başka kişinin hesabına havale yapabilir ve para transferini tamamlayabilirsiniz. 

Havale işlemleri bazı bankalarda ücretsizken, bazı bankalarda ise ücretlidir. Kullanmış olduğunuz bankaların resmi internet sitelerini ziyaret ederek havale ücreti alıp almadıklarını kontrol edebilirsiniz. EFT işlemlerinde para gönderimi yalnızca IBAN numarası ile yapılırken, havale işlemlerinde ise ister IBAN numarası, isterseniz de hesap numarası ve şube kodu ile işlem yapabilirsiniz. Yine şubeler, ATM’ler, mobil ve internet bankacılığı sayesinde havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nedir?

Havale ve EFT nedir hakkında bilgi vererek aslında iki işlem arasındaki farkları belirgin bir şekilde aktarmış olduk. Ancak dikkatinizi çekmek üzere yine de liste halinde paylaşmak istedik. EFT ve Havale işlemlerini birbirinden ayıran en belirgin özellik farklı banka transferidir. EFT ile farklı bankalar arasında para transferi yapılırken, havale yalnızca aynı bankalar arasında transfer yapılabilir.

[tie_list type=”plus”]
 • EFT: Farklı bankalar arasında transfer yapılabilir.
 • Havale: Aynı bankalar içinde para transfer yapılabilir. 
[/tie_list] [tie_list type=”plus”]
 • EFT: Yalnızca belirli saatler ve günlerde yapılabilir.
 • Havale: Her gün ve her saat para transferi yapılabilir.
[/tie_list] [tie_list type=”plus”]
 • EFT: Yalnızca IBAN numarası üzerinden gönderilir.
 • Havale: IBAN veya hesap numarası ile gönderilebilir.
[/tie_list]

EFT ve Havale işlemlerini birbirinden ayıran en temel özellikleri bunlardır. EFT işlemleri havaleye göre biraz daha yavaş olsa da, her iki işlemle de dakikalar içinde para transferi yapabilirsiniz. EFT işlemlerinde mesai saatlerine dikkat etmeli, izin günlerini kontrol etmelisiniz. Aksi halde paranız ilk mesai gününe kadar bekletilir.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar

EFT ve havale işlemlerini birbirinden ayıran, iki farklı özellik olmasını gerektiren durumlar bunlardır. Bu bilgilerden yola çıkarak yapmak istediğiniz işlemleri şekillendirebilir, bu işlemler ile yapacağınız para transferlerinde en doğru işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

[tie_list type=”plus”]
 • EFT: Farklı bankalar arasında transfer yapılabilir.
 • Havale: Aynı bankalar içinde para transfer yapılabilir. 
[/tie_list] [tie_list type=”plus”]
 • EFT: Yalnızca belirli saatler ve günlerde yapılabilir.
 • Havale: Her gün ve her saat para transferi yapılabilir.
[/tie_list] [tie_list type=”plus”]
 • EFT: Yalnızca IBAN numarası üzerinden gönderilir.
 • Havale: IBAN veya hesap numarası ile gönderilebilir.
[/tie_list]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı