Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi ve kredi kartı borcu ödenmezse, karşınıza çıkabilecek bazı olumsuzluklar bulunmaktadır. Yasal takip işlemleri, kredi borcunun ödenmemesi durumunda bankalar tarafından başlatılabilir. Peki kredi ödenmezse ne olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Krediler, 2015 yılında yürürlüğe giren Tüketici Kredisi Sözleşmesi ile kullandırılıyor. Bu sözleşme içeriğinde de tüketicilerin kredileri kullanırken ve ödeme aşamasında dikkat etmesi gereken bazı durumlar yer alıyor. Kredi kullandırırken bankaların dikkat etmesi kriterler olduğu gibi, sizlerinde bu kredilere ödeme yaparken bazı sorumluluklarınız bulunuyor. Banka sicilinizi yüksek ve düzenli tutabilmek için de en doğru yöntem kredi ve kredi kartlarınızı gününde ödemekten geçiyor. Düzensiz ödemeler, kredi ve kartlardaki geç ödemeler kredi notuna doğrudan etki eden en büyük kriterlerden birisidir. Ancak bazı ekonomik sebepler karşısında da yenik düşüp ödemelerimizde aksamalar olabiliyor. Bu gibi durumlarda borçların ödenmemesi halinde nasıl süreçlerden geçeceğinize dair bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Peki bu durumda kredi borcu ödenmezse ne olur? Kredi borcu ödenmediğinde izlemem gereken yol nedir?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi çekerken imzaladığımız sayfalar dolusu evrak, sözleşme ve birbirinden uzun bilgiler aslında kredinin içeriği ve devamında dikkat etmemiz gereken bir çok bilgi barındırıyor. Uzunluğu sebebiyle birçok espriye konu olan kredi sözleşmeleri, aslında kredi kullanırken sorun yaşamamak için çok doğru bir rehber. Bu uzun sözleşmeleri okumanın mümkün olmadığı göz önünde bulundurularak, yazımızın devamında sözleşmenin önemli maddelerine yer verecek ve kredi borcunu ödemediğiniz taktirde başınıza gelebilecek hukuki süreçlere değineceğiz.

Eğer kredi borcunuzu herhangi bir sebepten ödeyemediyseniz bunun direkt olarak sicilinize etki edeceğini bilmeniz gerekiyor. Geç ödemeler, tüm bankaların ortak sistemlerinde görüneceğinden daha sonraki kredi başvurularınızda önünüze olumsuz bir etki olarak gelecektir. Geç ödeme tamamen kabul edilemez bir durum olduğundan, ödemelerinizi gününde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bankalar için kredi ve kredi kartı ödemelerinde “1 gün gecikmeden bir şey olmaz” yaklaşımının doğru olmadığını da kesinlikle unutmayın!

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yazımızın ilk bölümlerinde bahsetmiş olduğumuz Tüketici Kredisi Sözleşmesi’nin 18. maddesi bu soruya açıkça cevap veriyor. Madde içeriğinde; birbirini takip eden, en az 2 taksit ödemesinin arka arkaya geciktirilmesi durumunda banka geriye kalan tüm borcu tüketiciden tek seferde ödemesini talep edebilir. ifadesi yer alıyor. Bu ifadeden yola çıkarak, 2 taksit ödeme yapmamanız durumunda buradan sonraki tüm sorumluluk bankaya geçiyor ve sürecin devamında nasıl bir işleyiş sergileyeceği bankanın eline kalıyor. Bu sürecin devamında ise avukatlık işlemleri ve yasal takip işleminin başlayabileceğini söyleyebiliriz. 

Üst üste 2 taksiti de aksatmanız durumunda, bankaların sizlerden tüm borcu talep edebileceğini belirttik. Ortalama olarak 90 günlük bir süreçten bahsetsek de, bankalar bu süreç içinde sizleri defalarca hem SMS hem de müşteri hizmetleri kanalıyla arayarak tarafınıza ulaşır. Borcunuzun gecikmeye girdiğini ve en kısa sürede ödeme yapmazsanız avukatlık olacağınızı tarafınıza iletir. Bunun bir blöf olmadığını, yasal hakkınız olan 90 günlük süreyi doldurduğunuzda kredi borcunuzun avukata düşebileceğini belirtebiliriz. Avukata düşecek olan tutar da ödemediğiniz taksit tutarı değil, kredi borcunun tamamı olacaktır. Yani kredinin tamamen iptal olacağını ve taksitlerinin bozulacağını anlayacaksınız. Bu aşamadan sonra ise krediyi bir kerede ödemeniz gerekebilir. Üzerine de avukatlık masrafları ve kredinin gecikme faizi de ekleneceği için beklediğinizin çok üzerinde bir rakam ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Kadar Faiz Uygulanır?

Kredi borcuna ödeme yapmamış ve 90 günlük süreci doldurmuşsanız, kredinin hukuki sürecinin başladığını söyleyebiliriz. Bu süreçle beraber yalnızca kredi borcunuz değil, faiz ve avukatlık masrafları da beraberinde geleceğini hatırlatmalıyız. Kısacası yasal süreyi doldurduktan sonra kredinize kalan toplam borcunuzdan daha fazla bir rakam sizi bekliyor olacak. Yine de bu tutarı avukatlar ile anlaşarak taksit imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bu durum borç tutarı ve avukatın insiyatifine göre değişiklik gösterebilir. Peki ödenmeyen kredilerde ne kadar faiz uygulanır? Gecikmeye giren kredinin faizi ne kadardır?

Kredi borcunu ödemekte güçlük çekiyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz;

[tie_list type=”thumbup”]
  • Daha uygun taksitlerde, ödeme gücünüze uygun kredilere başvuru yapabilirsiniz,
  • Kredinizi başka bir bankada yapılandırabilir, daha uygun taksitlerle ödeyebilirsiniz,
  • Mevcutta devam eden krediyi aynı bankada yapılandırabilir, taksitleri düşürebilirsiniz,
  • Ödeme gücünüz varsa ara ödeme yaparak taksit tutarlarını düşürebilirsiniz.
[/tie_list]

Bu konuda da Tüketici Kredisi Sözleşmesi’nin bir maddesi bize ışık tutuyor. Sözleşmenin bir maddesinin içeriğinde “Kredinin toplam faiz oranının en fazla %30 fazlası kadar faiz uygulanabilir.” ifadesi yer alıyor. Günümüz koşullarında %2 oranında bir faiz kullandığınızı düşünürsek, bu kredi için maksimum %2.60 oranında faiz işleme konulabiliyor. Ancak yine Tüketici Kredi Sözleşmesinde yer alan bir ifadeye göre uygulanabilecek faiz tektir. Bu faiz üzerinden yeniden bir faiz uygulanması mümkün değildir. Yani krediniz hukuki sürece gelse bile uygulanabilecek faiz oranı bellidir ve bunun dışına çıkılamayacaktır. 

Ödenmeyen Kredi İçin Banka ile Anlaşabilir Miyim?

kredi borcu yasal takip

Kredi borcuna ödeme yapabilmek için 90 günlük bir yasal süreç olduğunu söylemiştik. Bu 90 günlük yasal sürecin dışına çıkmadan ödeme yaparsanız borcunuz avukata verilmeden devam edebilir. Size tavsiyemiz, size tanınan 90 günlük sürede borçlarınıza ödeme yapmaya çalışmanızdır. Eğer 90 günlük süre aşılırsa borç taksit taksit değil, bir kerede tamamı olacak şekilde tahsil yoluna gidilecektir. Bu gibi bir durumda daha büyük bir çıkmaza gireceğinizi hatırlatarak, size tanınan yasal sürenin aslında sizi koruduğu mantığına da ulaşabiliriz.

Eğer bu süreç içinde de ödeme yapamamış ve kredi borcunuz avukatlık olmuşsa artık bu aşamada tamamen banka ve avukatlarının insiyatifine kalıyorsunuz. Avukatlar takip eden günlerde tarafınıza ulaştığında anlaşma yoluna gidebilirsiniz. Çünkü bankalar borcu ne kadar hızlı tahsil ederse onlar için daha iyidir. Bu sebeple sizler de avukatlar ile anlaşma sağlayarak nasıl ödeme yapabileceğiniz konusunda bilgi verebilirsiniz. Eğer varsa taksit imkanlarını sorabilirsiniz, kredi kartı ile de ödeme yapabilirsiniz. 

Kredi Borcu İcra Takibi ve Yeni Kredi Çekmek

Bankaya ödeme yapamıyorsanız ve borç gecikmeye girdiyse kredi sicilinizin bozulacağını ve bankaların ortak sisteminde görüneceğini yazımızın ilk bölümlerinde söylemiştik. Kredi notunuzun hızlı bir şekilde düşüşe geçeceği bu dönemde, bankaların size kredi verme ihtimali çok ama çok düşüktür. Kredi notunuz, geç ödemenin ilk gününden itibaren düşüş gösterir ve 90 günlük süre aşıldığında tam bir çıkmaza girer. Tüm zamanların en düşük seviyesine bile gerileyebileceğinden başka bankalardan kredi kullanma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

[box type=”warning” align=”alignleft” class=”” width=””]Kredi veya kredi kartı borcu ödemesi yaparken, kredilerde tüm taksit tutarı, kredi kartlarında en az asgari ödeme tutarını ödemelisiniz. 1 TL dahi eksik ödemelerde kredi notunuz olumsuz etkilenir.[/box]

Bazı durumlarda ise, siciliniz henüz bozulmadan, ya da borçlarınızı tek çatı altında toplayabilmek adına borç kapatma kredisi adı altında yapılan kampanyaları takip edebilirsiniz. Bu kredi çeşidi ile tüm bankalara olan borcunuzu tek bir çatı altında toplar ve tek bir yere ödeme yapabilirsiniz. Ancak bu tutar ve aylık taksitleri de yüksek olacağından, ödemelerinizi tam anlamıyla planlamalı ve ödeme güçlüğü çekeceğiniz borç yükünün altına girmemenizi tavsiye ederiz.

2 Yorum

  1. Kredi borcum otomatik ödeme talimatı verilmiş şekilde yıllardır ödeniyor. Bu ay hesabımda para olmadığı için ödemeyi 2 gün geç yaptım. Daha doğrusu durumun geç farkına vardım. Bu 2 günlük gecikme sorun yaratır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı