Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi notu kredi çekerken en önemli kriterlerden birisidir. Peki kredi kullanabilmek için en düşük kredi notu kaç olmalı? Kredi notum kaç olmalı ve kredi notum ne kadar olursa kredi çekebilirim?

Kredi notum kaç olmalı? Kredi kullanabilmek için kredi notum en az kaç olmalı, kredi notu en düşük kaç olmalı gibi sorularınıza yanıt arayacağız. Kredi notu, bankalardan kredi kullanabilmeniz için gerekli kriterlerin en başında gelir. Kredi notunuzun düşük olması, bankalardan kredi kullanamayacağınız anlamına gelir. Kredi notunuzu düşüren bir çok sebep olduğu için, aylık binlerce TL geliriniz olsa bile notunuz düşük olduğundan kredi kullanamayabilirsiniz. Kredi notlarının da belirli dereceleri vardır. Bu dereceler ise; En Riskli, Orta Riskli, Az Riskli, İyi ve Çok İyi olarak 5 grupta gösterilir. Peki kredi kullanabilmek için hangi grupta olmam gerekir? Kredi kullanabilmek için en düşük kredi notum kaç olmalı?

Kredi Notu Nedir, Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi notu, bankalar tarafından sağlanan kredi, kredi kartı, kmh gibi ürünlerin ödemelerinin yapılması doğrultusunda, yapılan düzenli ödemeler ve geç ödemeler de esas alınarak belirlenen, analiz sonucu bireysel puanlar veren bir sistemdir. Genel olarak mantığı gayet basittir. Ödeme yapmamanız durumunda kredi notunuzun bir anda sıfırlanacağını söylemek doğru olmaz. Geç ödeme yaparsanız kredi notunuz düşer, devam eden taksitlerde ödemelerinizi düzenli yapmaya başlarsanız takip eden aylarda kredi notunuz eski seviyesine geri dönebilir. 

Kredi notu belirlenmesi ve kredi notunun öğrenilmesi hakkında ise dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlardan en önemlisi bilgilerinizin gizliliği. Kredi notunuzu öğrenebilmek için KKB, Bankalar ve Findeks internet sitesinden yardım alabilirsiniz. Bunun dışında sizden bilgi talep edenlere asla itibar etmemelisiniz. Kredi notu ile alakalı dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ise şunlardır;

[tie_list type=”checklist”]
  • Kredi notu, KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulur. 9 bankanın ortaklığı ile kurulmuş resmi bir kurumdur.
  • KKB üzerinden aracı kurumlar olmadan kredi notu sorgulayabilirsiniz. KKB’nin resmi satış sitesi olan Findeks sayesinde sisteme dakikalar içinde kayıt olarak kredi notu sorgulama yapabilirsiniz. İşlem ücretlidir.
  • Türkiye’de hizmet veren tüm bankalar, tüketicilerinin bilgerini, ödemelerini ve tüm kayıtlarını KKB’ye gönderir. Kayıt burada tutulur. Tüm bankalar ortak ekrandan bu bilgilere ulaşabilir.
  • Kredi notu 1 ila 1900 rakamları arasında değerlendirilir. Sürekli değişebilir.
  • 5 yıl boyunca banka ürünlerini kullanmayan tüketicilerin puanları sıfırlanır. 
[/tie_list]

Bu bilgiler ışığında kredi notunun temel amacı ve nasıl kullanıldığını kavradıysak, gelelim kredi notunun nasıl değerlendirildiğine. Kredi notum kaç olmalı diyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Rahat kredi kullanabilmek için kredi notum en az kaç olmalı diyorsanız, bunun cevabı değişiklik gösterebilir. Düşük kredi notu ile de kredi kullanma ihtimaliniz vardır. Kredi notunun tamamen yüksek olması, sıfır sorun olması elbette kredi kullanımında size daha çok yardımcı olacaktır ancak kredi notunun düşük olması da kredi kullanmanıza engel değildir. 800 – 900 arasında bir puanla bile kredi kullanabilir, ödemelerinizi aksatmadan yaparsanız bu puanı daha da yükseltebilirsiniz. Ancak kredilerin onaylanmaması halinde sürekli başvuru yapmanızı da tavsiye etmiyoruz. Bu durumda kredi notunuzun oldukça düşeceğini hatırlatmak gerekiyor. 

Eğer kredi notunuz 1400 – 1500 seviyesinde veya daha yüksekse, banka işlemlerini hiç düşünmenize gerek yok. Bankalar bu seviyedeki kredi notuna anında kredi verebilir. SMS veya telefonla bile yapacağınız başvurularda bankalar sizlere kredi verebilir, ön onaylı limit tanımlayabilir. Kredi ihtiyacınız olması durumunda bankanın internet bankacılığını kontrol ederek adınıza tanımlanmış bir ön onaylı limit olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 

Kredi Notu Değerlendirmesi Nasıl Yapılır? 

Tüm bankalar için kredi notu tektir ve KKB tarafından belirlenir. Yapılan analizler sonucunda belirlenen kredi notu, tüm bankaların ortak ekranına düşer ve bankalar tüm değerlendirmelerinde bu kriterlere başvurur. Daha önce yapmış olduğunuz ödemeler, kart kullanımlarınız ve ödeme gecikmeleri de bu ekranda görüneceğinden kredi notunun yanı sıra bunlarda bir değerlendirme kriteridir. Banka ekranlarında kredi notu haricinde başka bir not sistemi yoktur. Bankaların kendine özel değerlendirme kriteri olsa da tüm bankalar arasında paylaşılan not bilgisi aynıdır. 

Kredi notunu belirlemede ise bir çok etken vardır. Yaptığınız geç ödemeler, düzenli ödemeler, kısacası bankalarla yapmış olduğunuz tüm işlemler kredi notunuza etki edebilir. Bankalar arasında bir risk analiziniz olduğu anlamını taşıyan kredi notu, belirli gruplara ayırılır. Bu gruplar şunlardır;

  • En Riskli 1-699 arası,
  • Orta Riskli 700-1099 arası,
  • Az Riskli 1100-1499 arası,
  • İyi 1500-1699 arası,
  • Çok İyi 1700-1900 arasındadır.

Bu tarz detaylı bir not bilgisine ulaşmak, bankalarda şimdiye kadar yapmış olduğunuz tüm işlemleri gözlemlemek istiyorsanız Findeks aracılığı ile tüm banka sicilinizi sorgulayabilirsiniz. Kredi notu sorgulamak için en geçerli ve sorunsuz sistemin Findeks ve bankalar olduğunu unutmayın. Haricinde sizlerden kredi notu için bilgiler isteyen kişilerden uzak durun ve kişisel bilgilerinizi asla paylaşmayın!

Bankaların kredi verirken en çok takıldığı grup ise Az Riskli grubudur. Tam ortada kalan bu gruplar genellikle orta gelirli ve geliri tam olarak düzenli olmayan vatandaşlar tarafından oluştuğu için, bu not grubuna dahil olan bireylerin kredi kullanabilmesi biraz da banka insiyatifinde diyebiliriz. Elbette bu ifade kesinlikle kredi kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Unutmayın, bankalar değerlendirme yaparken yalnızca kredi notu değil, birden çok kritere başvurur. Kredi notu yalnızca bir hızlı değerlendirme aracıdır!

Kredi Notu Haricinde Değerlendirilen Kriterler Nedir? 

Bankaların kredi kullanırken, kredi notu haricinde bir çok kriterden faydalandığını söylemiştik. Yalnızca kredi notuna bakarak kredi başvuru sonucu verilmesi durumu sadece riskli gruplarda geçerlidir. Kredi notu bir ön onay aracı olduğu için riskli gruplardaki kişilerin başvuruları anında reddedilir. Peki kredi notu haricindeki değerlendirme kriterleri neler?

1- Risk Durumunuz ve Toplam Borcunuz

Risk durumunuz, bankalara olan toplam borcunuzu ifade eder. Aylık gelirinize oranla çok yüksek borçlanma durumunuz varsa bu gibi durumlarda bankalar kredileri onaylamaz. Kredilerin ilerleyen dönemlerde hafiflemesi durumunda kredi başvurunuzu yineleyebilirsiniz. Toplam borçlanma yine Findeks ekranlarından sorgulanabilir.

2- Aylık Gelir Durumunuz

Aylık gelir durumunuz da kredi kullanırken değerlendirilen kriterlerden yalnızca biridir. Aylık geliriniz, aylık borçlarınızı ödemeye yeterli gelmiyorsa maalesef kredi başvurunuz reddedilir. Aylık borçlanma ve ödeme kapasiteniz maaşınızın belirlenen oranlarının dışına çıkamayacağı için bankaların bu durumda yapabileceği bir şey yok. 

3- Çalışma Durumunuz ve Güvenceleriniz

Çalıştığınızı belgeleyemiyorsanız bu da kredi kullanamayacağınız anlamına gelir. Eğer sigortanız yoksa veya bir iş sahibi değilseniz bankalar bu durumda da kredi vermeyecektir. Kredi kullanabilmek için en az 3 ay sigortalı olmanız gerekiyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı