Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur? (Hapis Cezası Var Mı?)

Senet borcu ödenmezse ne olur, yükümlülükleri nelerdir? Senet borcunu ödemediğimde hapis cezası var mı? Ödenmeyen bir borç için hapis veya eve icra gelir mi gibi tüm soruların yanıtları makalemizde!

Senet borcu ödenmezse ne olur sorusu, sık sık sorulan ve sonuçlarının ne olacağı çoğu kişi tarafından bilinmeyen sorunların başında geliyor. Özellikle de senet borcunu ödemediğimde hapis yatar mıyım? diyorsanız, bu makale tam size göre! Aslında senet borcu, bir çok mağduriyeti beraberinde getiren bir borç türü olarak karşımıza çıkıyor. Neden diyecek olursanız, senet doldurmak ve senet üzerinde değişiklik yapılmasını engellemek herkes tarafından bilinen şeyler değil.

İlk olarak senet doldururken dikkat etmeniz gereken bir çok nokta olduğu gibi, bu aşamalar aslında herhangi bir anlaşmazlık durumunda sizi koruyacak aşamalardan. Yani senet üzerinde değişiklik yapılmasına engel olur, o senetteki usulsüzlüklerin önüne geçerseniz, ilerleyen süreçte de başınız ağrımaz.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcunun ödeme durumları, aslında bir çok aşamadan oluşuyor. Senetli olan borçlarınızı, senette yazan vadeye uygun ödediğinizde zaten problem yaşamazsınız. Elbette ödeme yaptığınız senetlerin asıllarını mutlaka ödeme yaptığınız kişiden almalı ve imha etmelisiniz!

Senet, bazı söylentiler üzerinden gidildiğinde önemsenmeyen bir evrak olarak kabul ediliyor. Aslında senet, yasal bir evrak olup önemlidir, ödemelerinin de düzenli olarak yapılması gerekir. Senet ödemeleri düzenli ve gününde yapılmadığı taktirde, alacaklı kişilerin bu senetler için yasal takip başlatacağından emin olabilirsiniz. Senet borcu ödenmezse ne olur sorusu da tam da bu aşamada sorulan sorulardan birisi.

Senet Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Çıkarılan son yasalara göre, artık bir kuruma olan borcunuz yüzünden hapis cezası alma durumunuz ortadan kaldırıldı. Elbette bu durum da rahatlamanız için yeterli değil. Bir borç yüzünden her ne kadar hapis cezası olmasa da, bir çok yasal yaptırımı bulunuyor. İcra işlemleri hızlıca başlayacağı gibi, evinize icra memurları gelmese bile maaşınıza veya banka hesabınıza icra işleminin uygulanması mümkün.

Bu aşamalar şu şekilde listelenebilir:

  • Ödenmeyen borç için eve haciz işlemleri
  • Maaşa haciz işlemleri
  • Banka hesabına bloke işlemleri

Senet borcu ödenmediğinde her ne kadar hapis cezası almasanız da, üstteki durumlarla karşı karşıya kalmak mümkün. Eve gelen haciz memurları en son tercih edilen durum olduğu için, ilk olarak maaş veya varsa banka hesaplarınıza haciz işlemleri tercih edilir. Bu şekilde de borçlar tahsil edilemezse, eve icra memuru gelebiliyor.

Senet Borcuna İtiraz Edebilir Miyim?

Elbette senet borcuna itiraz hakkınız bulunuyor. Bu hakkınızı kullanabilmek için, borcunuzun olmadığına dair kanıt sunmanız gerekiyor. Karşı tarafın elindeki senet kanıt olarak kabul edileceğinden, bu senedin geçersiz olduğuna dair mahkemeyi ikna etmeniz gerekiyor.

Eğer borca ödeme yaptıysanız da aynı şekilde ödemeyi resmi evraklar ile kanıtlamanız gerekiyor.

  • Senedi imzalarkan tehdit altındaysanız,
  • Senet imzaladığınızı hatırlamıyorsanız,
  • Senet imzalandığı sırasa alkol etkisi altındaysanız,
  • Senet ödenmesine rağmen borç tekrar isteniyorsa,
  • Senet üzerinde yasal olmayan düzenlemeler yapıldıysa,

bu borçlara itiraz etme hakkınız mevcut. Elbette tüm bu durumları kanıtlayacak, mahkemenin yasal yollardan elde edildiğini düşüneceği bir çok kanıta ihtiyacınız olacak. Bu süreç hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka bir avukat ile görüşmeli ve süreç takibini yapmalısınız.

İcradaki Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İcraya verilmiş fakat gelir durumunuz yüzünden henüz tahsil edilememiş borçlarınız da ödenmiyorsa, bu aşamada yapacak bir şey kalmıyor. Fakat unutmamalısınız ki, bu borç kesinlikle silinmiyor. Siz ödeme gücünüz olana kadar veya sigortalı bir işte çalışana kadar omuzlarınızda yük olarak durabiliyor.

Daha sonra sigortalı bir işe girdiğinizde, bu borç yine aynı şekilde ilgili firmaya bilgilendirme yazısı gönderilerek maaşınızdan kesilebiliyor. Tüm bu aşamaların gerçekleşmesi, icra takibinin durumuna göre de değişiklik gösterebiliyor. Senet borcu yüzünden icra takibi başlamışsa, bu borca itiraz etmek için de 7 gün süreniz var.

Senet Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Eve haciz gelmesi de, senet borcunun ödenmemesi durumunda başınıza gelebilecek durumlardan birisi. Eğer ilgili firma maaşınıza haciz koyamadıysa, banka hesaplarınıza da bloke bulunmuyorsa, eve icra gönderme seçeneklerini değerlendirebilir. Bu diğerlerine göre biraz daha zahmetli olduğundan, ilk olarak diğer yöntemlerin tercih edileceğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı