Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar

Arabanın tamamına kredi veren bankalar ve güncel kredi kampanyaları. Sıfır ve ikinci el araba satın alırken uygulanan faiz oranları, taşıt kredisi arabanın tamamına çekilerek alınır mı gibi sorular. Hiç peşinat olmadan, ödeme yapmadan kredi veren bankalar.

Arabanın tamamına kredi veren bankalar, aslında bir çok banka tarafından uygulanan hizmetlerden birisi. Elbette bir araba satın almak istediğinizde, bu arabanın tamamı için taşıt kredisi kullanamıyorsunuz. Araba için hali hazırda peşinatınız bulunmuyorsa, tamamını bankadan kredi çekmek için farklı yöntemlere başvurmak gerekiyor. Yine bankalardan kredi çekerek uygulanabilecek bu yöntem, daha çok sicili yüksek olan kişiler tarafından tercih edilebiliyor. Çünkü aynı anda 2 kez kredi kullanmak için kredi notunuzun yüksek olması gerektiği gibi, aylık gelirinizin de bu işlemi yapmaya uygun olması gerekiyor.

Arabanın Tamamına Kredi Çekmek Mümkün Müdür?

Araba satın alırken, yasal olarak belirlenen prosedürlerin dışına çıkmak pek mümkün değil. Bu sebeple tek bir araç için iki farklı taşıt kredisi kullanma imkanınız da bulunmuyor. Elbette araba satın alırken peşinat ödeme gibi bir zorunluluk da tam da burada ortaya çıkıyor.

Tam da bu sebeple, peşinat kısmı için de yine bankaları devreye sokarak işlemlere devam etmek mümkün. Taşıt kredileri kullanmak için bankalar satın alınacak arabanın bazı kriterlere uymasına dikkat ediyor. Bu kriterlerden belli başlı olanları şunlar;

  • Bir arabanın yüzde 70’lik kısmı için kredi çekilebilir (100.000 TL için 70.000 TL)
  • Taşıt kredisi ile satın alınacak araba en fazla 5 yaşında olmalıdır
  • Satışa uygun, üzerinde herhangi bir satış engeli olmamalıdır

Üstteki kriterlerin sağlanması durumunda, bankalar satın alınacak arabanın ruhsatı üzerinden arabanın kasko değeri bilgilerine ulaşır. Kasko değeri, arabanın değeri olarak kabul edilir ve kredilendirme bu değer üzerinden yapılır. Yani siz arabayı 100.000 TL’ye alıyorsanız, banka kasko değeri olan 110.000 TL’yi kabul eder ve kredilendirme kasko bedeli üzerinden yapılır. Bu sayede de aslında peşinat oranınız düşmüş olur.

Arabanın tamamına kredi veren bankalar ise oldukça azdır. Bazı zamanlar, bazı kampanyalar yaparak taşıt kredileri ile ihtiyaç kredileri birleştirilerek işlem yapılsa da, bunlara denk gelmek zordur. Özellikle taşıt kredilerinde faiz indirimi yapıldığı dönemlerde bankalar işlemi onaylamaz.

Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar

Arabanın tamamına kredi çekmek istiyorsanız, aslında bunu bir çok bankada uygulamanız mümkün. Çünkü her banka, her araba için taşıt kredilerini %70’den fazla kullandırmayacaktır. Sizler de isterseniz taşıt kredisi çektiğiniz bankadan, isterseniz de farklı bir bankadan ilave ihtiyaç kredisi kullanarak aradaki peşinat farkını da kredi ile halletmiş sayılabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi, kredi notunun bu aşamada oldukça önemi var. Aylık geliriniz ve kredi notunuz, 2 krediyi aynı anda çekmenize imkan tanımıyorsa bu işlemi yapmanız pek de kolay sayılmaz. Aynı zamanda zaten 2 krediyi her ay ödeme gücüne sahip değilseniz, bu yöntemden uzak durmalısınız.

Avantajlı Taşıt Kredisi Teklifleri Sunan Bankalar

Bankaların bazıları 5 yaşa kadar taşıt kredisi imkanı sağlıyor olsa da, bazıları da 10 yaşa kadar arabaları bazı istisnalar dahilinde kabul edebiliyor. Bu istisnalar kredi başvurusu sırasında ortaya çıktığı gibi, ikinci el araçlarında geçerli oluyor. 5 yaşa kadar taşıt kredisi veren bankalar şöyle;

  • Türkiye İş Bankası
  • DenizBank
  • ING Bank
  • HSBC
  • TEB
  • Türkiye Finans
  • QNB Finansbank

Bunların haricinde 2 banka da 10 yaşa kadar taşıt kredisi sunabiliyor. Eğer arabanın tamamına kredi çekmek istiyorsanız, Yapı Kredi ve Garanti BBVA isimli bankaları kullanarak hem daha geniş araç portföyünü inceleyebilir, hem de daha uygun fiyatlı arabalara da yönelebilirsiniz.

Galerilerden Kredi Çekilir Mi?

Bildiğiniz üzere artık gerek internetteki ilan sitelerinde, gerekse de galeri firmalarının reklam ilanlarında kredi çektiklerine dair bazı ibareler yer alıyor. Bu halk arasında bir çok yanlış anlamaya sebep olsa da, aslında durum sanıldığından farklıdır. Bankalar, iş hacmi büyük olan bazı galericiler ile anlaşma yaparak kredi kullandırmaları için ekran paylaşımı yaparlar. Galeri firması, anlaşmalı olduğu banka ekranını kullanarak sizlere arabanın tamamına kredi veren bankalar listesinden bir kredi imkanı sunabilir.

Bu kredinin de bankalardan çekilen krediden hiçbir farkı olmadığı gibi, yine kredi işlemlerinin tamamı bankalar tarafından gerçekleştirilir. Galericilerin herhangi bir yetkisi olmadığı gibi, sadece başvuru aşamasını tamamlayabilirler. Daha sonrasında kredinin onaylanması durumunda ödeme satıcıya yapılır. [highlight color=”red”]Önemli:[/highlight] Taşıt kredilerinde ödeme direkt olarak satıcıya yapılır.

[box type=”shadow” align=”alignleft” class=”” width=””]Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen senet imzalayarak taksitle araba alma yöntemlerinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için hazırladığımız peşinatsız senetle araba isimli makalemizi okuyabilirsiniz![/box]

Galeriler Güvenilir Midir?

Eğer sıfır araç satın alıyorsanız, zaten satın aldığınız aracın yetkili bayisi olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu bayilerin resmi olup olmadığını, markanın internet sitesini kullanarak öğrenebilirsiniz. Örneğin Opel marka bir araç satın almak istediğinizde, Opel resmi sitesine giriş yaparak bu bayinin resmi bir bayi olup olmadığını araştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı