Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalardaki sicilinizi öğrenmek, ilerleyen dönemdeki finansal faaliyetlerde yardımcınız olur. Bu yazımız ile Merkez Bankası kara liste sorgulama, Findeks kara liste sorgulama ve e-Devlet kara liste sorgulama gibi bilgilere yer vereceğiz.

Kara liste sorgulama, banka kara liste sorgulama ve kara liste öğrenme, merkez bankası kara liste sorgulama hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Bankalar, kredi kullandırırken çeşitli sözleşmeler imzalatır. Uzun uzun imzaladığımız bu sözleşmelerin temel amacı, kredi borçlarımızı düzenli ödememiz amacıyla olup, ilerleyen dönemlerde başımıza gelebilecek ödeme problemleri için kendini güvenceye almaktadır. Banka ürünlerinden herhangi birini kullanıyorsanız ve ödemelerini düzenli olarak yapamıyorsanız, düzensiz ve geç yaptığınız her ödemenin sicilinizi olumsuz yönde etkileyeceğini bilmeniz gerekiyor. 90 gün boyunca 3 sefer ödemediğiniz borçlarınız için bankalar yasal takip işlemlerini başlatıyor ve devamında avukatlık masrafları ile beraber bir çok ödeme sizleri bekliyor. Elbette ödemediğiniz süre zarfında mevcut borca sürekli olarak yasal faiz uygulaması da yapılabiliyor. Yasal takip sürecinin başlamasıyla beraber de bankalar sizleri kara listelerine alıyor. Peki kara liste sorgulama nasıl yapılır? Banka kara liste sorgulama ve kara liste öğrenme yöntemlerini hep birlikte inceleyelim. 

Banka Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankaların herhangi bir ürününü kullanıyorsanız, temel kuralın ödemelerin düzenli yapılması gerektiğini unutmamalısınız. Düzensiz yapmış olduğunuz her ödeme, kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecek ve bankalar arasındaki sicilinizin bozulmasına sebep olacaktır. Ödemelerinizde güçlük yaşıyorsanız, sicilinizin bozulmasına sebep olmadan bankalarla görüşerek borçlarınızı yapılandırmalı ve sizlere daha uygun seçeneklerde taksitlere böldürmelisiniz. Bu sayede de yasal takip ve avukatlık işlemler başlamadan önleminizi almış sayılırsınız. 

Ancak belirtmeliyiz ki, kredi veya kredi kartı borçlarını düzensiz ödemek demek, direkt olarak kara listeye gireceğiniz anlamı taşımıyor. Bu borçların düzensiz ödenmesi, kredi sicilinizi olumsuz etkilese de, yalnızca kredi notunuzu düşüreceğinden ilerleyen dönemlerde kredi kullanırken zorluk çekmenize sebep olabilir. Bunun devamında eğer borçlarınızı 90 gün boyunca ödemezseniz yasal takip işlemleri başlayacağı için, asıl bu aşamadan sonra kara listeye alınacağınızı hatırlatmalıyız. Peki banka kara liste sorgulama nasıl yapılır? Kara liste sorgulaması hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında.

Kara Listede Miyim Nasıl Öğrenebilirim?

Kara listede olup olmadığınızı sorgulama yapmadan da öğrenebilirsiniz. Herhangi bir bankanın şubesine giderek kredi çekmek istediğinizi söylediğinizde, banka çalışanı eğer kara listedeyseniz bunu tarafınıza iletecektir. Zaten krediler avukata devrolduktan hemen sonra takip işlemleri başlıyor ve bankalar arasındaki siciliniz de belirlenmiş oluyor. Böylelikle de yasal takip işlemlerini yürüten avukat, en kısa sürede tarafınıza ulaşarak kredi veya kredi kartı borcunun en kısa sürede ödenmesi gerektiğini söylüyor.

Yine herhangi bir bankanın şubesine giderek, kredi notunuz ve kredi sicilinizin güncel durumu için bilgi alabilirsiniz. Kredi notunuz, yaptığınız ödemelere göre belirlendiği için, çok fazla ödeme gecikmesi yaşamanız durumunda kredi notunuzun artık riskli grupta yer aldığını söylemek doğru olur. Riskli gruptaki kredi notuna sahipseniz, bankaların kredi veya kredi kartı verme konusunda çok fazla çekimser olacağını hepimiz biliyoruz. Kredi notunun riskli grupta olması, kara listede olmak kadar kötü olmasa da, düzeltilmesi de zor bir not olarak gösterilmektedir.

Findeks Banka Kara Liste Sorgulama

Yine ücretli bir sistem olan KKB’nin resmi sitesi Findeks.com üzerinden bankalar arasındaki sicil durumunuzu 5 ile 8 TL arasındaki ücretlerle sorgulayabilirsiniz. Bankalar arasındaki son 5 yıllık sicil geçmişinizi ve güncel kredi notunuzu anında gösterir. Findeks.com sayesinde kısa sürede bankalar arasındaki durumunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca sunmuş oldukları paketler sayesinde bir danışman ile görüşme sağlayarak, kısa süre içinde kredi notunuzu eski seviyesine getirmek için destek alabilirsiniz. Bu paketlerden herhangi birini satın almanız durumunda, sizlere özel atanan bir danışman sayesinde kredi sicilinizi düzeltebilirsiniz.

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=””]Kara listeden çıkmak istiyorsanız, Findeks.com üzerinde yer alan danışmanlık paketlerine göz atabilirsiniz. Paketlerden size en uygun olanı seçebilir ve kredi notunuzu hızlıca yükseltebilirsiniz.

Findeks.com

[/box]

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Findeks Kara Liste Sorgulama

Eğer kara listede olduğunuzu düşünüyorsanız, kara listeye girmenize sebep olan tüm borçlarınızı kapatmalısınız. Geriden gelecek bu borçlar, kara listeden çıkmanız için büyük bir engel teşkil edecektir. Avukata düşen borçlarda artık bankalar sizinle iletişime geçmiyor olsa da, aslında tüm bankaların takibi altında olduğunuzu da unutmamalısınız. KKB tarafından sağlanan bilgiler ile, daha önce hiç çalışmadığınız bir banka bile sizin kara liste durumunuzdan haberdar olabilir.

Yazımızın ilk bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi, tek başınıza bu işin altından kalkabileceğinizi düşünmüyorsanız, Findeks.com üzerinde yer alan danışmanlık paketlerini de tercih edebilirsiniz. Findeks KKB’nin resmi bir kuruluşu olup, tüm bankalara veri sağlamaktadır. Bu sebeple de son derece güvenilirdir. Bu paketlerden birini satın almanız durumunda size özel bir danışman atanır. Daha sonra siciliniz analiz ediliyor ve en hızlı şekilde kredi notunuzu yükseltmek için bir takım işlemler gerçekleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı