Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Konut kredisi evin değerinin yüzde kaçını veriyor ve konut kredisi çekerken evin yüzde kaçına kredi kullanabiliriz? Ev kredisinde yüzde kaçı peşin ödenir? Ekspertiz evin yüzde kaçına kredi veriyor, tüm detaylar makalemizde.

Ekspertiz evin yüzde kaçına kredi verir, ekspertiz evin değerini nasıl belirler, ekspertiz eve ne kadar değer biçer hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Konut sahibi olabilmek için bankalardan konut kredi kullanmak günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Konut kredileri, sunmuş oldukları imkanlar da göz önüne alınarak kira öder gibi ev sahibi olmamıza yardımcı eden banka ürünlerinden birisidir. Elbette faiz oranları ile beraber daha fazla ödeme yapıyor olsak da, en düşük faizi veren bankalar ile çalışmak da tamamen sizin elinizde. Konut kredi kullanırken de bankaların belirlemiş olduğu bazı kriterler bulunuyor. Bunlardan en temeli konut kredisi kullanmak istediğimiz evin değeri. Evlerin değerinin ekspertizler tarafından belirlendiğini duymuşsunuzdur. Peki ekspertiz evin yüzde kaçına kredi verir? Ekspertiz eve nasıl değer biçer?

Ekspertiz Evin Değerini Nasıl Belirler?

Konut kredisi kullanarak almak istediğiniz ev, bankalara bağlı olan ekspertizler tarafından incelenir. Bankanın vermiş olduğu bir günde ekspertiz ilgili eve gelerek, evin çeşitli noktalarını inceler ve günümüz piyasa koşullarını ve çevre etkilerini de dahil ederek eve bir değer belirler. Bu belirlenen değer üzerinden de bankalardan belli oranlarda konut kredisi kullanabilirsiniz. 

Ekspertizin vereceği fiyat, genellikle satıcı yani ev sahibinin vereceği fiyattan farklı olarak karşımıza çıkabiliyor. Ancak bu durum bazı zamanlar sizin avantajınıza olabilir. Örnek vermek gerekirse, ev sahibinin belirlemiş olduğu fiyattan daha fazla bir değer verilirse, ev için ödemeniz gereken peşinat miktarının daha düşük bir seviyeye geleceğini de göreceksiniz. Peki ekspertiz evin yüzde kaçına kredi verir?

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Aslına bakarsanız kredilendirme yapan kişi tabiki de ekspertiz değildir. Ancak kredi tutarını belirlemede büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Kanunlar tarafından belirlenen oranlar dahilinde de bankalar ekspertizin vereceği ev değeri üzerinden kredilendirme işlemlerini başlatır. Bir ekspertizin vereceği ev değerinin maksimum %80’i kadar kredi çekebilirsiniz. Örnek vermemiz gerekirse de 100.000 TL değer biçilen bir ev için bankanın verebileceği maksimum kredi tutarı 80.000 TL’dir. 

[box type=”info” align=”alignleft” class=”” width=””]Ekspertiz raporları, bankaların belirlemiş olduğu eksperler tarafından ortaya çıkarılır. Bu raporlarda herhangi bir hile veya değişiklik yapılması söz konusu değildir. Bu sebeple eksper raporuna bağlı kalınarak kredi kullanabileceğinizi unutmamalısınız.[/box]

Ödeme imkanlarınız ve aylık gelir durumunuz da göz önünde bulundurulduğu zaman, bu tutar değişiklik gösterebilir. Aylık ödeyebileceğiniz taksit miktarları da kanunlar tarafından belirlendiği için, eğer gelir durumunuz yeterli gelmiyorsa yüksek miktarlarda kredi kullanmanıza engel olabilir. Yine tüm bu konular hakkında da banka çalışanlarından kredi kullandırma sırasında gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Eğer daha öncesinden de ev sahibiyseniz diğer evlerinizi de ipotek göstererek kredi kullanabilirsiniz. 

Eğer imkanınız varsa, konut kredisi kullanırken peşinat kısmını yüksek tutmanız hem faiz oranları hem de aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı konusunda çok faydalı olacaktır. Konut kredisi kullanırken belirlenen oranlara bakıldığında aslında gayet yüksek krediler kullanabileceğinizi görmüşsünüzdür. Yine de imkanınız bulunuyorsa bu tutarlara çıkmadan fazla peşinat vermenizi ve daha az faiz ödemenizi tavsiye ediyoruz. 

Ev Peşinatı İçin İhtiyaç Kredisi Kullanılır Mı?

Ev kredisinde peşinat ne kadar olur

Evin peşinatını ödeme gücünüz yoksa ve vereceğiniz peşinat kısmı için de ayrıca kredi kullanmak istiyorsanız bu elbette mümkün olabilir. Ancak aynı anda iki farklı yüksek miktarlı kredi borcunun altına girip girmemek tamamen sizin elinizde. Eğer siciliniz olumlu ve iki farklı krediyi aynı anda kullanabilecek imkana sahipseniz, öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta aylık taksitleri ödeyip ödeyemeceğinizi iyi analiz etmektir. 

Konut Kredisi Peşinatı İçin Birikim Nasıl Yapılır?

Birikim yapabilmek için çeşitli yöntemler vardır. Birikim aşamasına gelmeden önce, konut kredisi çekerken ihtiyacınız olan peşinat miktarını ve sizin bunun ne kadarını karşılayıp karşılayamayacağınızı analiz etmeniz gerekiyor. Kendi bütçe planınızı doğru yaptığınız taktirde, bütçenize en uygun olan evi seçmeli ve bu ev üzerinden kredi kullanma yöntemlerine başvurabilirsiniz. 

Peşinatını karşılayamadığınız, hem peşinatı için hem de kredi ödemesi için ayrı borç yüküne gireceğiniz evleri tercih etmek yerine, düşük tutarlı ve bütçenize uygun evleri tercih etmelisiniz. Bu sayede hem ödeme yaparken zorlanmayacak, hem de daha kısa sürede evin tamamen sizin olmasını sağlayabileceksiniz.

Konut Kredisi Peşinat Ne Kadar Ödenir?

Konut kredisi çekerken, ödeyeceğiniz rakamlar tamamen satın almayı düşündüğünüz evle doğru orantıda ilerler. Evin ekspertiz raporu sonrasında banka, kredi kullanabileceğiniz maksimum tutarı sizlere bildirecektir. Elbette bu aşamada kredi notunuz ve aylık gelir durumunuz da çok önemli! Kredi notunuz düşük, aylık geliriniz yüksek kredi taksitleri ödemek için uygun değilse, daha düşük tutarlı krediler kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Bu sebeple ev kredisi peşinatı konusunda net bir ifade kullanmak doğru olmayacaktır. Satın alacağınız eve karar vermeli ve eksper raporundan sonra bankanın talimatlarını izlemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı