GSS Borç Sorgulama 2022 TC Kimlik E-Devlet GSS Borcu Öğrenme

GSS kapsamında birçok kişi birtakım yapılandırmaları beklemektedir. Bu kapsamda kişilerin borç sorgulamalarını yaparak birikmiş borçları hakkında bilgi edinmesi gerekiyor. GSS prim borcu sorgulama son derece basit bir şekilde yapılabiliyor. Bu nedenle de kişiler bu borçlarını zamanı geldiğinde daha rahat bir şekilde yapılandırabilme imkanı bulabiliyor. Mecliste alınan kararlar neticesinde kişiler borçlarında artık yapılandırmaya gidebiliyor. Bu borçları 18 ya da 26 taksitte ödeme imkanları da sunuluyor.

GSS borç sorgulama 2022 yılında da birçok kişinin ilgi alanlarına giren konular arasında yer alıyor. Genel Sağlık Sigortası günümüzün en gerekli uygulamaları arasında yer alıyor. Birçok vatandaşın yararlandığı bu sağlık GSS bir sağlık hizmeti de denilebilir. Bu nedenle sigortalı olarak çalışanlar ya da bu çalışanların bakmakla yükümlü oldukları kişiler dışında herkes bu sigorta sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Ancak bu konuda mutlaka bilinmesi gereken önemli detaylar bulunuyor. GSS için öncelikle kişilerin aylık olarak bir miktar da ödemesi gerekenler arasında yer alıyor. Birçok kişi GSS borcu olması nedeniyle borçlarını da nasıl ödemeleri gerektiğini araştırıyor. GSS borç sorgulama bu bakımdan son derece önemli noktalar arasında yer alıyor.

GSS Borçları Nasıl Siliniyor?

GSS borç sorgulama işlemlerini araştıran kişiler için en sevindirici olaylardan birisi de bu borçların silinmesi oluyor. Bu borçların silinmesi birçok kişiyi sevindiren bir haber oldu. Ancak borçların silinmesinden herkes aynı oranda yararlanamıyor. Çünkü borçların silinmesi için birtakım şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor.

GSS borcu olan kişiler yapılandırma kapsamında bir gelir testine tabi tutulacaklar. Bu test ile birlikte geliri düşük olan kişilerin borçları da silinmiş olacaktır. Aynı zamanda borcu silinmeyen kişiler de borç ödemelerini 18 taksit ya da 36 ay kadar vade ile ödeme imkanı bulabilecektir. Ne kadar borcunuzu olduğunu öğrenmek için de GSS prim borcu sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Prim borcu sorgulama işlemleri sırasında TC kimlik numaranız olmalıdır. Aynı zamanda e devlet şifrenizin de olması gerekiyor.

GSS Borç Sorgulama Nedir?

Türkiye’de 18 yaşını dolduran kişiler genel sağlık sigortası olmayan tüm vatandaşların yararlanabileceği bir sağlık hizmeti sunuluyor. Bu sağlık hizmetleri kapsamında Genel Sağlık Sigortası son derece önem arz ediyor. Kişiler Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını ödedikçe bu sağlık hizmetlerinden detaylı olarak yararlanabiliyor. E devlet üzerinden borçlarını ve yapılandırma durumlarını görebiliyorlar. Bu işlemler de GSS borç sorgulama olarak isimlendiriliyor.

E Devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda birçok farklı bilgiye ulaşmanız mümkün olabiliyor. Hem borç tutarını görebiliyor hem de bu borcun nasıl ödenebileceğini öğrenebiliyorsunuz. E-devlet gss borç sorgulama Ziraat ile borç sorgulama işlemlerinizi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilme imkanı bulabiliyorsunuz. SGK uygulaması içerisinde yapılan bu sorgulama işlemleri kişilerin hem prim ücretlerini öğrenmelerini hem de kontrol etmelerine olanak tanıyor. GSS ödemesi yapmak isteyen kişiler artık saatlerce sıra beklemek ya da evrak doldurmak zorunda kalmıyor.

GSS Sorgulamayı Kimler Yapabilir?

Genel Sağlık Sigortası sorgulama işlemlerini belirli kişiler gerçekleştirebiliyor Bu kişiler içerisinde şunları saymak mümkün olabilir:

 • e-Devlet sisteminde Genel Sağlık Sigortası borcu görünen kişiler
 • daha önceki Genel Sağlık Sigortası borcunu ödemeyen kişiler
 • 30 Nisan 2021 öncesinde prim borcu olan ve biriken kişiler

E-devlet üzerinden rahatlıkla prim sorgulama işlemlerini yapabilirler. Kısa süre içerisinde sorgulama işlemlerini yaparak GSS sorgulamayı tamamlama imkanı bulabilirsiniz.

GSS Prim Borcu Sorgulama İşlemleri

GSS prim borcunu sorgulamak isteyen kişiler SGK’ya gitmeden de bu işlemleri kolay bir şekilde yapabilme imkanı bulabilirler. Bu işlemler sırasında yalnızca TC Kimlik numaranız olması gerekiyor. Aynı zamanda E devlet giriş şifreniz de olması büyük bir önem taşıyor. Bu işlemleri yaparken özellikle e devlet sistemindeki kimlik doğrulamanızı yapmanız büyük bir önem taşıyor.

Kimlik doğrulama işlemleri sonrasında kişiler rahatlıkla prim borçlarını sorgulama işlemlerini yapabilirler. Kimlik doğrulama işlemini yapmadan bir sonraki sayfaya yönlendirilme işlemi olmamaktadır. Kısa süre içerisinde prim borcunu sorgulayarak kaç aylık borcunuz olduğunu rahatlıkla görebilmektesiniz.

GSS prim borcu sorgulama işlemleri konusunda dikkat etmeniz gereken detaylar bulunuyor. Öncelikle borç sorgulama sırasında farklı işlemler de yapabileceğinizi bilmelisiniz. Aynı sistem üzerinden borçların ödemesi yapılabilir. Bunun yanında borçlarda taksitlendirme işlemlerinden de detaylı olarak yararlanılabilir. Bu nedenle GSS borcu sorgulama konusunda en ufak bir sorun yaşanmaz. Kısa süre içerisinde borçlarınız hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer e devlete girmek için bir şifreniz yok ise bu şifreyi PTT’den alabilirsiniz.

Edevlet Gss Borç Öğrenme

SGK GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de binlerce kişi hastanelerin vermiş olduğu sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanıyor. Birçok kişinin duyduğu Genel Sağlık Sigortası da bu bakımdan oldukça fazla araştırılıyor. Genel sağlık sigorası kapsamındaki hizmetlerden yararlanmak tüm vatandaşlar açısından sağlık hizmetlerinden eşit düzeyde yararlanabilmeyi sağlıyor.

Bu sistem hemen her vatandaşın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine imkan tanımıştır. 2012 senesinden itibaren zorunlu hale getirilen Genel Sağlık Sigortası, çalışan ya da çalışmayanlar için farklı şekilde işlemektedir. Bu bakımdan SGK GSS borç sorgulama nasıl yapılır sorusuna da yanıt vermek büyük bir önem taşır. Bu sorgulamayı şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. İlk olarak tarayıcınızdan E devlet uygulamasını açmanız gerekiyor.
 2. Daha sonra kimlik doğrulama işlemlerini yapmadıysanız yapmalısınız.
 3. Kimlik doğrulama işlemleri için ilk olarak TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi girmeniz gerekiyor.
 4. Daha sonra giriş kısmına tıklamalısınız.
 5. Karşınızda açılan e devlet sayfasının en üst kısmında bulunan arama butonuna basarak Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama yazmalısınız.
 6. Bu işlem sonrasında karşınıza Genel Sağlık Sigortanıza dair tüm ayrıntılar ulaşabilir ve kalan GSS borcunuzu da öğrenebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptığınızda kolaylıkla GSS prim borcu sorgulama işlemlerinizi yapabilme imkanı bulabilirsiniz. Bu işlemleri yalnızca belli kişiler yapabilmektedir. Bununla birlikte bu sorgulama işlemlerini yapabilmek için kişilerin TC kimlik numaraları ve şifreleri ile e devlet sistemine giriş yapmış olmaları da gerekiyor.

GSS Sorgulama için Hangi İmkanlar Bulunuyor?

E-devlet gss borç sorgulama Ziraat konusunda araştırma yapan kişiler birtakım imkanlardan da yararlanabiliyorlar. E devlet üzerinden yapılabilen bu işlemler sayesinde sorgulamayı kolayca yapabildiğiniz gibi aynı zamanda kişilere de birtakım imkanlar sunuluyor. Bu imkanlar içerisinde de özellikle şunlar ön plana çıkıyor.

 • Kişiler eğer borçlarını taksitlendirmek isterlerse bunu yapılandırma imkanlarından yararlanabilecekler.
 • Borçlarını 31 Aralık tarihine kadar ödeyen kişilerin gecikme cezalarının silinmesi sağlanacak.
 • Gelir testinde eğer geliriniz düşük ise kişilerin borçları silinecek ve primlerini devlet ödeyecek.
 • 36 aya kadar vade imkanları olacak.

Bu gibi birçok imkandan kişiler yararlanabilecek. Kişiler bu imkanları değerlendirerek Genel Sağlık Sigortasının sunduğu avantajlardan çok daha iyi bir şekilde yararlanma imkanı elde edebileceklerdir. Bu durumda önemli olan konulardan birisi de kişilerin gelir testine katılmış olmalarıdır. Yani eğer kişiler gelir testine katılmamışlarsa borçları silinmez.

Ancak gelir testinde geliriniz normalin çok altında çıkarsa bu durumda primlerinizin devlet tarafından ödenmesi gerçekleştirilir. GSS Borç Sorgulama ile ilgili aklınıza takılan veya ilave etmek istedikleriniz olur ise yorum olarak belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı