İcra Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

İcra borcunu taksitlendirme yöntemleri var mıdır ve nasıl yapılır? İcra taksitlendirme yöntemleri sayesinde borç yükünüzü hafifletebilir ve aylık ödemelerinizi belirleyerek icra takibinde olan borçlarınızdan çok rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz.

İcra borcu taksitlendirme, borç nereye olursa olsun farketmeden taksitler halinde ödeme yapmanıza imkan tanıyan bir uygulamadır. Bankalar, resmi kurumlar, devlet daireleri veya vergi borçları dolayından icra takibine düşmüş vatandaşlar, borçlarını taksitlendirme yoluna giderek daha kolay ödemeler yapmayı isteyebiliyor. Bu sayede de hem icrada olan borçlardan kurtuluyor, hem de aylık gelirine uygun ödemeler yapmış oluyor. Turkcell ve Avea icra borcunu taksitlendirme yöntemleri de aslında sık sık aranan başlıklar altında karşımıza çıkıyor. Turkcell veya diğer mobil operatörlere olan borçlarınızdan dolayı yasal takip işlemi başlamış ve ödemekte zorlanıyorsanız, avukatlar ile görüşme yaparak bu borçlardan kurtulmak mümkün!

İcra Borcunu Taksitlendirmek Mümkün Müdür?

Yasal takipte olan borçların genel sebebi aslında bilinçsiz borçlanma olarak karşımıza çıkıyor. Aylık ödeme gücünün çok üzerinde alışveriş yapmak, resmi kurumlara borçlanmak daha sonrasında ödeme yapmamıza engel olabiliyor ve büyük problemleri de beraberinde getiriyor. Elbette maddi sıkıntılar yüzünden ödeme zorluğu yaşamanız da oldukça doğal. Bu gibi durumlarda vatandaşlar icra borcunu taksitlendirme yapabileceklerini merak ediyor. Bu, tamamen borçlu olduğunuz kurumun insiyatifinde olan bir durumdur.

Belirli sözleşmeler altında yapılan borçlanmalar (senet, kredi, kredi kartı, vergi) ödenmediğinde ciddi problemler oluşturuyor. Bu problemlerin başında da yasal takip uygulamaları geliyor. Yasal takip işlemlerinde ödeme yoluna gitmezseniz, haciz işlemlerine kadar uzanan bir süreç sizleri bekliyor. Haciz işlemlerinin bazıları şunlardır;

Ayrıca bakınız: Senet borcu ödenmezse ne olur?

  • Maaşa haciz
  • Maaş hesabına haciz
  • Banka hesabına bloke
  • Eve haciz

İcra Borcu Taksitlendirme Yasal Mı?

Elbette yasaldır. Zaten bu taksitlendirme, icra daireleri ve ilgili kurumlar tarafından yapılır. Yani bir nevi icra dairelerinin onayından geçtiği söylemek oldukça mümkün. İcra borcunu taksitlendirme yoluna gitmek için karşı tarafın yani alacaklının buna rıza göstermesi gereklidir. Eğer her iki tarafta ortak bir noktada anlaşabilirse, icra takibindeki dosyanın tamamı taksitlendirilir.

İcra Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Bir borç, yasal takibe düştüğünde bu borç için avukatlar sizleri defalarca arar. Elbette öncesinde zaten tarafınıza bir ödeme emri ve tebligat ulaştırılır. Bu tebligat üzerinde yer alan bilgiler ışığında borca itiraz etmezseniz, 7 gün içinde bu borcu kabul etmiş sayılıyorsunuz. Arkasından avukat da arayarak ödeme yapmanızı, ödeme yapmamanız durumunda nasıl işlemler yapılacağını tarafınıza iletiyor.

Bu aşamada ödeme yolunu seçerek, borcunuzu tamamen kapatabilirsiniz. Eğer böyle bir gücünüz yoksa yine avukat ile görüşerek borcun taksitlendirilmesini isteyebilirsiniz. Avukat borcu taksitlendirmek için bir peşinat talep edebilir, peşinat gücünüz yoksa ilk taksitin peşin ödenmesini isteyebilir. Elbette borcu taksitlendirme zorunluluğu yoktur fakat tahsil etmek adına bu yolda size yardımcı olacak ve icra takibine konu borç taksitlendirilecektir.

Eğer yine ödeme yolunu seçmez ve borcu ödememek konusunda ısrarcı olursanız, avukat ilk olarak maaşınıza haciz koymak suretiyle 4/1 oranında bir kesinti yapabilecektir. Bunu icra dairesine bildirdikten sonra icra dairesi de çalıştığınız kuruma bilgi geçecek ve maaş üzerinde kesinti işlemleri başlayacaktır.

İcra Takibinde Taksitlendirme Yöntemleri

Eğer taksit tutarları yüksek geliyor, ödeme konusunda endişe yaşıyorsanız maaşınızdan kesinti yapmalarını talep edebilirsiniz. Yasal olarak maaşınızın 4/1 oranında kesinti yapabilecekleri için, bunun üzerine çıkmaları mümkün olmuyor. Bu sayede daha düşük taksitlerle de ödeme yapmış sayılıyorsunuz.

Eğer gücünüz varsa, icra takibindeki borcu gücünüz yettiği kadar taksitlendirebilir, hızlı bir şekilde borcun kapanmasını sağlayabilirsiniz. Yazımızın girişinde de söylediğimiz gibi, bu işlemler avukat insiyatifindedir.

Bir Yorum

  1. İcra borcu taksitlendirme konusunda yardımcı oluyoruz.
    Detaylı bilgi için bize yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı