Kredi Kartı Borcu Erteleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu ödeme erteleme işlemi, kredi kartı borçlarınızı ödemekte zorlandığınız zaman bankaların sizlere sunmuş olduğu ek faydalardan birisidir. Eğer bankalardaki borçlarınızı planlamak veya ileri bir tarihe ertelemek istiyorsanız, yazımızda verdiğimiz detayları uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi kartı borcu erteleme nasıl yapılır hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Günümüzde birçok alanda kredi kartlarımızı kullanıyor, harcamalarımızın genel takibini kredi kartlarımız üzerinden gerçekleştiriyoruz. Otomatik ödemeler, fatura ödemeleri hatta nakit çekimler dahil bir çok işlem kredi kartlarının omuzlarına yüklenince, ekstre tarihi geldiğinde de bazı ödeme güçlükleri ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki bu gibi bir durum başımıza geldiğinde ödememizi erteleyebilir miyiz? Kredi kartı ödeme erteleme nasıl yapılır? Kredi kartı borcu erteleme hakkında tüm bilgiler yazımızın devamında.

Kredi Kartı Borcu Erteleme Nedir?

Kredi kartı ödemesini erteleme, hemen hemen tüm bankalar tarafından müşterilerine sunulmuş olan bir kolaylıktır. Hatta son zamanlarda yapılan bazı yeniliklerle, kredi kartı borcu erteleme işlemleri online olarak internet bankacılığı üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Peki nedir bu kredi kartı borcu erteleme, nasıl yapılır? 

Bankalar bazı durumlarda kredi kartı borcunuzu ertelemeyi kendileri bile teklif edebiliyor. Örnek vermek gerekirse, düzenli olarak kredi kartınızı kullanıyorsanız ve ekstreleriniz her ay ortalama olarak aynı rakamlarda geliyorsa, bankalar bu ekstre tutarının artış göstermesi durumunda tarafınıza ulaşarak kredi kartınızın borcunu erteleme işlemlerini gerçekleştirmeniz konusunda sizleri bilgilendiriyor. Elbette ücretsiz olmadığı için, bankalar bu ertelemelerden ciddi faiz geliri de elde edebiliyor. Kredi kartı borcu erteleme şartları ise şunlar;

  • Kredi kartı ekstre erteleme internet bankacılığı veya müşteri hizmetleri tarafından yapılabilir.
  • Kredi notu önemsizdir. Kredi notunuza bakılmaksızın borcunuz ertelenebilir.
  • Piyasaların sunmuş olduğu güncel faizlerden daha yüksek faiz oranları uygulanır.

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ödeme erteleme, internet bankacılığı veya çağrı merkezleri üzerinden yapılabilir. Genel olarak ödeme ertelemenin belirlenmiş şartları yoktur. Kredi kartınızın markasına göre değişebilen sürelerde kredi kartı ödemenizi erteleyebilirsiniz. Kredi kartlarının kampanyalarına göre değişiklik gösterebilen vade süreleri, 1 ile 9 ay arasında tercih edilebiliyor. Elbette vade uzadıkça faiz oranı da aynı oranda artış gösteriyor. 

Kredi kartınızın borcu, toplam tutarı veya kredi notunuz bu gibi işlemlerde hiç önemli değil. Kredi kartı borcunuzu ertelemek istiyorsanız banka ile iletişime geçerek detayları öğreneiblir ve anında erteleme işlemlerine başlayabilirsiniz. Kredi kartı borcunuzun ertelenmesi demek, devam eden aylarda kredi kartınızı kullanmanız konusunda da herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Yine kredi kartınızın kullanılabilir limiti üzerinden kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Faiz Oranları

Kredi kartı ekstre erteleme işlemlerinde elbette bankalar belirli oranlarda kazanç elde ediyor. Bankaların tarafınıza ulaşarak kredi kartı borcunuzu ertelemeniz konusunda sizleri bilgilendirmesinin temel sebebi de budur. Hatta güncel piyasa koşullarından daha yüksek faiz oranları uygulandığı için, borç tutarınız ve seçeceğiniz vade sayısına göre kazanç o derecede artış gösterecektir. 

Kredi kartı borcu erteleme işlemlerinde belirlenmiş net faiz oranı yoktur. Kullanmış olduğunuz kredi kartının markası ve özelliğine göre o markanın resmi internet sitesinden ödeme erteleme işlemleri toplam vade sayısı ve faiz oranları hakkında bilgi alabilirsiniz. World, Bonus, Axess gibi kartların faiz oranları birbirinden değişik ve sürekli güncellenen faiz oranlarıdır. Aynı şekilde vade süresine göre de değişiklik gösterebileceğinden, en net bilgiyi kredi kartınız ile beraber borcunuzun tutarına göre öğrenebileceğinizi de hatırlatmalıyız. 

Gecikmeye Giren Kredi Kartının Borcu Ertelenir Mi?

Bu gibi durumlarda net bir şey söylemek kesinlikle doğru değildir. Kredi notunuzun önemsiz olduğunu söylediğimiz erteleme işlemleri, sicilinizin bozulması durumunda şekil değiştirebilir. Eğer sicilinizde herhangi bir bozulma yoksa bankalar gecikmeye giren kredi kartı borcunu da erteleyebilir: Yine bu işlemde de faiz oranları normaline göre biraz daha değişim gösterip artabilir. 

Eğer kredi kartı borcunuz gecikmeye girdiyse, ödemenizi ertelemek yerine banka ile görüşerek kredi kartı yapılandırma yoluna da gidebilirsiniz. Bu işlemde kartın iptal olacağını, toplam borcun bankaya ödeneceğini unutmamanız gerekiyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı