EN POPÜLER

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar?

Kredi kartı borçları, son ödeme tarihinde en az asgari tutarı olacak şekilde ödenmelidir. Peki kredi kartı son ödeme saati kaçtır? Kredi kartında son ödeme tarihi saat kaça kadar ödenebilir?

Kredi kartı son ödeme saati, kredi kartı son ödeme tarihi saat kaça kadar yapılmalıdır, kredi kartı saat kaça kadar ödenmelidir hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Kredi kartı kullanımı konusunda listelerin başını çeken ülkemiz, oldukça yaygın kullanıldığı kadar gecikmeye giren kredi kartı borcu olarak da oldukça kötü durumdadır. Bazı durumlarda maddi yetersizlikten kaynaklansa da, bazı zamanlar için kişilerin ihmali sonucunda da gecikme meydana gelebiliyor. Kredi kartının ödeme tarihleri ve saatleri kişiden kişiye, bankadan bankaya değişiklik gösterdiği gibi, ödeme yapma hususunda da bazı değişimler bulunuyor. Bu yazımızda kredi kartı son ödeme saati ve kredi kartı son ödeme tarihi saat kaça kadar yapılır hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi Kartı Son Ödeme Saati Kaça Kadar?

Kredi kartları, başvuru sırasında hesap kesim ve son ödeme tarihleri kullanıcı tarafından belirlenen banka ürünleridir. Ödemelerinizi planlayarak, başvuru sırasında kredi kartınıza ayın hangi gününde ödeme yapmak istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Ancak yine de bu gibi durumlarda da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olabiliyor. 

Kredi kartları, son ödeme tarihinde mesai bitimine kadar yapılmalıdır. Bu ibare genel olarak bakıldığında yanlış bile kabul edilebilir çünkü bazı bankalar mesai bitimine kadar ödeme yapılmasını talep etse de, bazıları gece yarısına kadar bekletebiliyor. Kullanmış olduğunuz kredi kartının özelliklerini de göz önünde bulundurarak bankanız aracılığı ile son ödeme saatinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı son ödeme saati;

  • Banka şubelerinden: Şube kapanış saati 17:00’ye kadar.
  • ATM ve İnternet Bankacılığı: Gece yarısı 23.59’a kadar.
  • EFT ile: Sabah 09:00 ile akşam üzeri 16:00 saatleri arasında 

yapılmalıdır. Bu saatlerin dışında kalan ödemelerin tamamı gecikmeye girmiş sayılacağı için kredi kartınızın ödemelerini ve tarihlerini düzenli olarak takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar?

Kredi kartlarının genel kullanım şartları ve özellikleri tüm bankalar için hemen hemen ortak özellikler barındırabilir. Bireysel ve Ticari kredi kartları arasındaki temel fark olarak da ödeme tarihi olarak gösterilebilir. Bazı bankalarda ticari kredi kartlarının son ödeme gününe sarkıtılmaması gerekiyor. Ticari kartların genel işleyiş olarak bireysel kartlardan ayrıldığı bazı özellikler bulunuyor.

Örnek vermek gerekirse DenizBank kullanıcıları, kredi kartlarının ödemelerini, son ödeme tarihinden 1 gün önce yapmaları tavsiye edilen bir durumdur. DenizBank müşteri hizmetleri ile de görüşerek bu bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Banka Şubelerinden Kredi Kartı Son Ödeme Saati

Eğer kredi kartınız kayıp veya kullanım dışı ise, kart ve ATM kullanımını tam olarak bilmiyorsanız ödemelerinizi şubeler kanalıyla da yapabilirsiniz. Ancak şubelerin resmi tatillerde ve haftasonları açık olmadığını, mesai saatlerinin de erken bittiğini gözeterek ödemelerinizi iyi planlamalısınız. Banka şubeleri de en geç 17:00’de kapanmaktadır. Eğer bulunduğunuz bölgede AVM içi bankalar bulunuyorsa, AVM kapanışına kadar hizmet verdiğini de belirtebiliriz. 

ATM ve İnternet Bankacılığı Son Ödeme Saati

Kredi kartlarının en yaygın ödeme aracı şüphesiz ATM ve İnternet Bankacılığı’dır. En hızlı ve en garanti yöntem olan dijital ödemeler, gece yarısı 23:59’a kadar yapılabiliyor. Gün içinde ödeme yapmayı unutmuş olsanız bile, hesap kartınızdan ATM aracılığı ile hesabınıza para yatırabilir, daha sonrasında İnternet Bankacılığı üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Yine hesabınızda para bulunuyorsa aynı şekilde ödeme yapmayı tercih edebilirsiniz. ATM üzerinden de direkt kredi kartı borç ödeme menüsü ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

[box type=”success” align=”alignleft” class=”” width=””]ATM’ler, internet bankacılığı ve bankanızın mobil uygulamasını kullanarak yapacağınız kredi kartlarında son ödeme saati, son ödeme tarihi içinde olacak şekilde saat 23:59 olarak belirlenmiştir.[/box]

Son Ödeme Tarihi Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Olur?

Son ödeme tarihleri sistemler tarafından otomatik olarak belirlendiği için bazen hafta sonuna denk gelebilir. Bazı bankalar bunları hafta içine denk gelecek şekilde kaydırma işlemi yapsa da, bazı zamanlar hafta sonu ödeme yapmamız gerekir. Eğer hafta sonuna denk gelen ödemelerde Şube ile işlem yapmak istiyorsanız kart borcunuzu önceden takip etmeli ve 1 gün önceden şubeden ödeme yapmalısınız. Eğer bu fırsatı kaçırdıysanız ATM’lerden ödeme yapmak dışında bir çareniz kalmıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı