Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi

Kredi kartımdan fazla para çekilmiş, ne yapmalıyım? Kredi kartından fazla para çekilmesi durumunda ne yapmalıyım? Kredi kartımdan 2 kere para çekilmiş, bu durumda ne yapmalıyım?

Kredi kartından fazla para çekilmesi, kredi kartı habersiz harcama yapılması, kredi kartımdan fazla para çekilmesi, kredi kartı şüpheli işlem bildirimleri hakkında bilgiler yazımızın devamında yer alıyor. Kredi kartı kullanımının oldukça yaygın olduğu ülkemizde, özellikle de temassız özellikli kartların kullanımının da artmasıyla beraber şüpheli işlem bildirimleri de bir o kadar artış göstermiştir. Kullanıcılar ekstrelerini kontrol ettikleri zaman haberleri olmadan yapılan alışverişler, bilgisi olmadan çekilen paralara denk gelmektedir. Kredi kartından fazla para çekilmesi durumu, aslında o kadar da korkulacak bir durum değil. Genellikle bankalar bu tarz işlemlerde doğru adımlar uygulanırsa işlemlerin iptalini yapabiliyor. Peki bu işlemler nasıl yapılır, kredi kartından fazla para çekilmesi durumunda nasıl bir yol izlemeliyim?

Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi

Kredi kartı kullanıcıları, temassız özelliğinin de artış göstermesi ile beraber en çok dert yakındıkları konu olarak kredi kartından fazla para çekilmesi olayını göstermekte. Ekstrelerini kontrol ettiklerinde çeşitli alışverişlere denk gelen kullanıcılar bu işlemleri nasıl iptal edeceği konusunda habersiz. 

Bu gibi durumlarda izlemeniz gereken ilk yol, kredi kartınızın nerede olduğudur. Eğer kredi kartınızdan habersiz para çekildiğiniz düşünüyorsanız öncellikle kredi kartınızın güvende olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer kredi kartınıza ulaşamıyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, şüpheli işlem bildirimi menüsünden durumu yetkililere aktarmalı ve kartınızın acilen iptalini sağlamalısınız. Eğer kartınız sizde değilse, para çekiminin devam etme riski bulunuyor. 

Kredi Kartından Fazla Çekilen Para Nasıl İptal Edilir?

Yazımızın ilk bölümlerinde öncelikle kredi kartınızın güvende olup olmadığını kontrol etmeniz gerektiğini söyledik. Kredi kartınıza ulaşım sağlayamıyorsanız zaten acil olarak iptal etmeli ve yeni kart talep etmelisiniz. Ama kredi kartınız elinizde ve yine de habersiz harcamalar mevcut ise bankalar müşterilerine harcama itirazı talebi gibi bir hizmet sunmakta. Kredi kartından habersiz harcama yapılması durumunda bazı dilekçe ve şikayet seçenekleri de bulunuyor.

Kredi kartından haberiniz olmadan yapılan alışveriş ve harcamaların iptali hakkında itirazda bulunma ve şikayet hakkına sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Ancak her itiraz da olumlu yanıtlanacak gibi bir durum söz konusu değil. Bankalar yapmış olduğunuz şikayeti değerlendirmeye alacak ve eğer haklı bulunursanız bu harcamaların iptali gerçekleştirilecektir. Banka bu işlemler sırasında sizlerden harcama itirazı içeriğini ve tüm detayları talep edecektir.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Nasıl Yapılır?

kredi kartı harcama itirazı

Öncelikle çalıştığınız bankadan şüpheli işlem bildirimi yaparak devamında bu tarz bir olay başınıza gelmemesi için gereken adımları öğrenebilirsiniz. Bankalar aracılığı ile dilekçe doldurup şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Öte yandan bir de kredi kartı harcama itirazı hakkınız da bulunuyor. Peki kredi kartı harcama itirazı nasıl yapılır?

[tie_list type=”thumbup”]
  • Kredi kartı kullanıcı, kredi kartından yapılan habersiz işlemlerin detaylarını ve itiraz sebebini detaylı olarak bankaya sunar.
  • Banka, kredi kartı kullanıcısının talebini değerlendirmeye alarak ilgili alışverişin gerçekleştiği iş yeri ve bu iş yerinin pos hesabının bağlı olduğu banka ile iletişime geçer.
  • Karşı tarafın bankası da bu iş yeri ile iletişime geçerek pos slipleri ve gerekli evrakları talep eder.
  • Eğer iş yeri, bankanın belirlediği süre zarfında gereken bilgileri temin etmezse, karşı tarafın bankası habersiz harcama tutarını karşı tarafın hesabına direkt olarak iade eder. 
[/tie_list]

Bu adımları takip ederek harcama itirazı yapabilirsiniz. Harcama itirazları genellikle müşteri hizmetleri ve bankaların şubeleri tarafından gerçekleştirilmekte. Gelişen teknoloji ile beraber de bazı bankalar kredi kartı harcama itirazı menüsü internet bankacılığı ürünlerine eklemiş, müşterilerin kısa sürede harcama itirazı yapmasını sağlamıştır. 

Kredi Kartının Kaybolması Durumunda Yapılan Harcamalar

Kredi kartınız kaybolduysa bu kartı müşteri hizmetleri ile görüşüp hızlıca iptal ettirmelisiniz. Bu gibi işlemlerde yapılan harcamalar için bankaya bir itiraz dilekçesi vermeli ve işlem süresince beklemelisiniz. Bankalar yapmış olduğunu talepleri değerlendirmeye alacak ve yalnızca haklı bulunmanız durumunda para tarafınıza iade edilecektir. Kart kopyalanması gibi değişik durumlarda da yine bankanız ile iletişime geçerek nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı