Ziraat Bankası Kart Şifremi Unuttum, Nasıl Değiştiririm?

Ziraat Bankası kart şifremi unuttum, şifremi nasıl değiştirebilirim diyorsanız bu yazı tam da size göre! Bu yazımızda Ziraat kart şifresi değiştirme hakkında bilgiler verecek ve bir çok kart tipi için yeni kart şifresi alma yöntemlerinden söz edeceğiz.

Ziraat Bankası kart şifremi unuttum, nasıl değiştirebilirim problemi herkesin başına gelmiştir. Kart şifreleri, özellikle ilk kullanımlarda sık sık unutulabiliyor. Bankalar, kredi kartı için bazı durumlarda şifre oluşturarak sizin değiştirmenizi talep ediyor. Şifre değişikliği yaptığınızda veya kartınızı uzun bir süre kullanmadığınız zamanlarda kartın şifresini unutmanız oldukça doğal.

Ziraat Bankası da kart şifresini alabilmeniz için bir çok yöntem sunmakla beraber, şifre değişikliği işlemini hızlı bir şekilde yapabilmeniz için bir çok alternatif sunmuştur. Bu alternatif yöntemlerden size en kolay gelenini seçerek şifrenizi güncelleyebilir ve kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer internet bankacılığına tanımlı bir kartınız varsa, internet bankacılığından da değişim yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kart Şifremi Unuttum

Hem ATM üzerinden yapacağınız işlemlerde hem de herhangi bir mağazada alışveriş yaparken kartınızın şifresini girmeniz gerekir. Eğer kartınızın temassız özelliği yoksa alışverişlerde şifre girmeden kartınızı kullanamazsınız. Kartınızın manyetik şeridini kullandığınızda her ne kadar işlem şifresiz olarak devam edecek olsa da, banka güvenlik gerekçeleri ile bu durumu kısıtlama altına almıştır.

Dolayısıyla Ziraat Bankası kartınızın şifresini bilmek ve hatırlamak, ayrıca da bu şifrenin güvenli olması son derece önemlidir. Ama bazen kart şifrenizi unutabilirsiniz veya dalgınlığınıza gelebilir. Ya da başka bir kart şifresi ile karıştırır ve hatırlamakta zorlanırsınız. Sebep ne olursa olsun Ziraat Bankası kart şifremi unuttum, ne yapabilirim dediğinizde aslında izleyebileceğiniz bir çok yol bulunmaktadır.

Bu yazıda Ziraat Bankası kart şifrenizi unuttuğunuzda şubeye gitmeden nasıl yeni bir kart şifresi alacağınıza değineceğiz. Bankamatik kart şifresi almak için yeni şifre oluşturma ya da şifre hatırlatma özelliğini kullanmak gibi birtakım yöntemler mevcuttur. Bilgi edinmek ve unuttuğunuz şifrenizi yenisi ile değiştirmek ya da hatırlamak için okumaya devam edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kart Şifremi Unuttum sorunuza cevabı aldıktan sonra en önemli bilgilerden bir tanesi ise herhangi bir Ziraat şubesine gitmeden kart şifremi nasıl alabilirim? Aşağıda yer alan başlığımızda ziraat bankası şubesine gitmeden kart şifrenizi kolaylıkla öğreneceksiniz.

Ziraat Şubeye Gitmeden Kart Şifresi Almak

Şubeye gitmek bazen vakit bulamadığınız, hem de oldukça zahmetli bir iş olabilir. Bu tarz durumlarda banka kart şifresini değiştirmek için en iyi yöntem telefon bankacılığı kullanmaktır. Ziraat Bankası’na ait 0850 220 0000 ya da 444 00 00 numaralarını tuşlayarak müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Müşteri hizmetleri sizi gerekli talimatlar ile yönlendirerek kart şifrenizi değiştirmenizi sağlayacaktır.

Müşteri temsilcisine bağlandığınız zaman Genç Bankkart, Kazandıran Bankkart, Temassız Bankkart, Kampüs Kart, Ziraat Bankkart ya da Ziraat Avans Bankkart kartlarından hangisinin şifresini unuttuğunuzu ve yenilemek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Ziraat Bankası Başak Kart şifremi unuttum diyorsanız da aynı adımları uygulamanız gerekiyor. Başak kart için de şifre alma yöntemleri aynı şekilde ilerlemektedir.

Müşteri temsilcisi güvenliğiniz için birtakım kişisel bilgilerinizi sorarak bilgilerinizi teyit etmek isteyebilir. Bu durumda tüm bilgilerinize de doğru ve eksiksiz bir şekilde cevap verebilmeniz gerekir. Dolayısıyla nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmayı unutmalısınız. Müşteri temsilcisinin size soracağı sorular arasında anne kızlık soyadı gibi bilgiler de olabilir. İsterseniz bu yöntem dışında farklı yöntemlerle de yeni kart şifresi alabilirsiniz.

Şubeye Giderek Ziraat Bankası Kart Şifresi Alma

Eğer işlemlerinizi uzun ama en güvenilir yoldan halletmek istiyorsanız herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek de kartınızın şifresini değiştirebilirsiniz. En yakın şubeye gittiğiniz zaman bireysel müşteri hizmetleri ya da gişe işlemlerinden kart şifresi değiştirme işleminizi yaptırabilirsiniz. Bunun için kimliğinizin ve kartınızın yanınızda bulunması gerekmektedir. Şubeye gittiğiniz zaman görevliye kartınızın şifresini unuttuğunuzu ve yenilemek istediğinizi söylemeniz gerekecektir.

Görevli sizi gerekli işlemler konusunda yönlendirerek yeni şifre oluşturma işlemi için de yardımcı olacaktır. Ayrıca ilk defa kullanacağınız bir kart için de tamamen sıfırdan bir şifre oluşturabilirsiniz. Şifre oluşturma işlemini kartınızı teslim almaya gittiğinizde bankada kolayca yapabilirsiniz. Ya da eğer bankada bunun için yeterli zamanınız yoksa kartınızı bankadan teslim aldıktan sonra telefon bankacılığını kullanarak yeni şifre oluşturma adımları sayesinde şifre belirleyebilirsiniz.

Ziraat Banka Kartı Şifre Değiştirme İşlemi

Aslına bakarsanız, tüm şifre değişikliği işlemleri birbiriyle aynıdır. Ziraat Banka kartı şifre değiştirme işlemi de, yukarıdaki yöntemlerin hepsi uygulanarak yapılabilir. Eğer mevcut kullandığınız banka kartını internet bankacılığına tanımladıysanız, bu tanımlama ile birlikte işlemlerinizi de internet bankacılığından yapabilirsiniz demektir. İnternet bankacılığına tanımlı kartınızın şifresini değiştirmek için ilk olarak giriş yapmalısınız.

İnternetten Ziraat Bankası kart şifremi nasıl değiştiririm?

  • Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yapılır
  • Menü kullanılarak ayarlar bölümüne giriş yapılır
  • Ayarlar bölümünde giriş alanında Kart Ayarları adımı seçilir
  • Kart ayarları seçildiğinde karşınıza birden çok kart çıkabilir
  • Şifresini değiştirmek istediğiniz kartı seçmelisiniz
  • Gelen ekranda istenilen bilgileri doldurup yeni şifre belirleyebilirsiniz

Bu yöntem, en yaygın kullanılan ve en pratik yöntemlerden birisidir. İnternet bankacılığı veya mobil uygulamayı kullanarak kartınızın şifresini güncelleyebiliyorsunuz. Eğer Ziraat Bankası kart şifremi unuttum diyorsanız, bu seçeneği kullanarak da yeni şifre belirleyebilirsiniz. Bu şekilde kart şifrenizi güncellemek istiyorsanız, şifresini güncellemek istediğiniz kartın internet bankacılığına tanımlı olması gerektiğini de unutmamalısınız.

Kart Şifresini Üst Üste Yanlış Girme

Eğer mobil şube ya da internet bankacılığını kullanırken ya da herhangi bir mağazada alışveriş yaparken şifrenizi yanlış girerseniz ne olacak? Genelde Ziraat kart şifremi unuttum diyen müşterilerin en çok sorduğu bir diğer soru da şifreyi üst üste yanlış denediklerinde ne olacağıdır. Telefonunuzdaki SIM kartının PIN kodunu 3 defa üst üste yanlış girmenizle aynı sonuçlar ortaya çıkar.

Benzer şekilde bankaya kayıtlı kartınızın şifresini de 3 kere ve daha fazla yanlış girdiğinizde banka güvenlik sebebi ile kartınızı bloke eder. Bu blokenin banka şubesini ziyaret ederek ya da telefon bankacılığı ile başvurarak kaldırılması gerekmektedir Yine bu işlemler sırasında güvenliğiniz için müşteri temsilcileri birtakım kişisel bilgilerinizi sorarak bilgilerinizin teyidini isteyebilir. Ayrıca kart şifresi değiştirme işleminizi mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden gerekli talimatları takip ederek de yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ziraat bankası şifremi unuttum nereden nasıl alacağım hiçbir fikrim yok yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı